Bažant obecný

Phasianus colchicus

Kdo jsem?

Pocházím sice z jižní Asie, ale do Evropy mě přivezli už staří Římané. Kohout je výrazně barevnější než hnědá a nenápadná slepice. Dnešní bažant je výsledkem křížení mnoha druhů, proto se kohouti tak často liší zbarvením od zlaté po tmavou (tenebroza), někteří mají bílý límec a jiní ne. Vrch hlavy je tmavě zelený, většina kohoutů má výrazná ouška, prodloužený ocas (klín) a červené lysiny okolo očí. Koncem března znám začínají námluvy, tok. Kohouti si obsadí místo a brání ho před soky, na toto tokaniště za nimi chodí slepice. Hnízdo slepice staví ve vyšší trávě, snáší až 16 vajec, kohout jí nijak nepomáhá. Kuřata slepice vodí za potravou, po dvou týdnech už umí sama popoletět. Mnoho jich ale padne za oběť šelmám a bohužel i zemědělské technice.

Kde žiju?

Najdete nás v nížinách a středních polohách tam, kde jsou remízky a lesíky, v noci totiž rádi hřadujeme na stromech, přes den se zas brouzdáme travinami a hledáme potravu. Lidé nás chovají i uměle v bažantnících, jako je ta na Konopišti nebo třeba na Hluboké.

Co mi chutná?

Převažuje u nás rostlinná potrava: zelené časti rostlin (milujeme kopřivy), semena a plody. Vegetariáni ale úplně nejsme, slupneme i larvy, žížaly, slimáky nebo třeba myš. Aby se nám lépe trávilo, polykáme kamínky a písek.

Věděli jste, že...?

Někde v bažantnicích nebo jejím okolí můžete potkat i jiný druh bažanta. Je to zlatý krasavec s až 180 cm dlouhým klínem (ocasem), samice je hnědá, ale výrazně vlnkovaná oproti slepici bažanta obecného. Jmenuje se bažant královský a dejte si na něj pozor - samci si hlídají své území a mohou se vás pokusit z něj vyprovodit!
kohout
slepice
Scroll to Top