Srnec obecný

Capreolus capreolus

Kdo jsem?

Náš nejmenší zástupce jelenovitých. Vážím 15–30 kg a v kohoutku měřím 65–75 cm. Mám krátký ocásek (kelku), srst přes léto červenou a přes zimu do šediva. Parůžky má jen samec – srnec, samice – srna ne. Mládě má na srsti puntíky a nazývá se srnče. Srna má jedno, někdy i dvě srnčata.

Kde žiju?

Většinu roku hlavně v lese a to samotářsky, přes zimu mě ale potkáte i na polích či loukách, kde se s ostatními sdružujeme do větších tlup, a to hlavně kvůli bezpečí.

Co mi chutná?

Jsem takzvaný okusovač, který k životu potřebuje pestrou paletu různých travin, bylin a výhonků, chutná mi tedy vše. Bohužel mi chutná i řepka, která je pro mě ale jedovatá.

Věděli jste, že...?

Pokud na procházce najdete na zemi ležet srnče, nesahejte na ně, není opuštěné. Matka si ho jen odložila a šla se pást. Brzy se vrátí jej nakrmit. Pokud by na něm cítila lidský pach, mohla by ho opustit. V tomto období je hodně srnčat zahubeno sekačkami. Myslivci se tomu snaží zabránit spoluprací se zemědělci – procházením luk před senosečí. Nalezená srnčata odnáší do křovin tak, aby na nich nezůstal lidský pach.
srnec
srna
Scroll to Top